Yapay Zeka İle Özgün İçerik Üretmek!

Her geçen gün yapay zeka ile ilgili yeni bilgiler öğreniyor, yeni gelişme haberleri okuyoruz. Yapay zeka denilen şey birçok filmin, bir çok kitabında ana konusu oldu. Yıllar önce yapay zeka konulu eserler bir bilim kurgu kategorisindeyken günümüzde tamamen gerçek olabilme ihtimali üzerine ortaya çıkmaktadır.

Yapay zeka ile ilgili haberleri takip ettiğim sıralarda bunun hakkında bir içerik yazabileceğimi ajandama not etmiştim.

Bu gün ajandamdaki notlarımı kontrol edince bunu uzun zamandır ihmal ettiğimi gördüm ve başladım yazmaya.

Yapay zeka ile ilgili okuduğum bir kaç etkileyici haberden alıntılar yapmak istiyorum.

Google'ın Yapay Zekası Şiir Yazdı! (Kaynak: TeknoKulis)
Google'ın bir problemi vardı, şirketin üstünde çalıştığı yapay zeka botu veya AI motoru (Artificial Intelligence) gramer hassasiyeti ve olgusal bir doğruluğa sahipti, ancak cevapları ve diksiyonu ise aksak ve kötü durumdaydı. Google bu durumdan kurtulmak için, yapay zeka botuna 2865 tane aşk romanı okuttu ve artık Google'ın bir şairi var.
Generating Sentences from a Continuous Space başlıklı paylaşılmamış bir makale, Google'ın yapay zeka botunun şiir yazdığını ortaya çıkardı. Deneysel parametreler basit. Araştırma ekibi AI'ye en başta bir başlangıç ve bitiş cümlesi vermiş görünüyor. Daha sonra ekip, AI'den iki kavram arasında köprü kurması için, on üç tane cümle kullanmasını istemiş. Ekiptekiler bir hikaye anlatılması için böyle bir girişimde bulundu, sonuç ise biraz garip. Şiirden ufak bir bölümü örnek verirsek, şöyle yazıyor:
Uzun süre sessizdi
Bir süreliğine sessizdi
Bir an için sessizdi
Karanlık ve soğuktu
Duraksadı
Sıra bana gelmişti  

Yapay Zeka Kendi Dilini Geliştirdi! (Kaynak : ShiftDelete)
Yapay zekalar gelecek dünyanın Teknolojik ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını karşılayacak. İnsanların gündelik işlerinden çeşitli tehlikeli meslek gruplarına kadar bir çok sorumluluğu üstlenmesi planlanan yapay zekalar insanlığın ilgisini çekiyor.
Yapay zekaların yetenekleriyle ilgili haberlere geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve OpenAI birlikteliğiyle yapılan bir araştırmanın sonucuna göre yapay zekalar kendilerine özel bir dil üretti!
 
 Ve daha bu haberlere ve gelişmelere birçok örnek ekleyebiliriz. Senaryo yazan yapay zeka, roman yazan yapay zeka, dünya satranç şampiyonu olan yapay zeka vs..

Bende kendi mesleğimle alakalı olarak düşünmeye başladım ve şu soruyu sordum.

Yapay Zeka Özgün İçerik Üretebilir mi?

Elbetteki üretebilir, şiir, senaryo, roman yazan bir yapay zeka Özgün, SEO'ya uygun bir içerik de üretebilir. Peki üretirse ne olur? İşte o zaman ben ve benim gibi içerik editörlüğü yapanlar işinden olur.

Arama motorlarının seveceği türden 350 - 400 kelime uzunluğunda içinde anahtar kelimeler geçen, alt başlıklara bölünmüş, içinde bir görsel ve video bulunduran içerikler üretmek yapay zeka için pek de zor olmasa gerek.

İlerleyen zamanlarda içerik ihtiyaçlarını karşılamak isteyen markalar veya web siteler içerik editörlerine para ödemek yerine yapay zekaya yatırım yapabilirler. 

Bakalım teknolojik gelişmeler bize yapay zeka ile içerik üretmek konusunda neler gösterecek.

İyi bloglamalar.

Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

LovePlanet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Romanson Saat Fiyatları

Online Efektli Video Hazırlama Programı

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Akla Zarar Kartlar Oyunu