SEO Tam Olarak Nedir, Nasıl Yapılır? (Görsel Anlatım)

SEO üzerine bu güne kadar çok makale okuduk / okudunuz. Bizde SEO Makaleleri kategorisinde SEO üzerine faydalı makaleler yayınlamaya çalıştık.

Bu defa bir değişiklik yapalım ve SEO Teknikleri, SEO Yöntemleri değil de en baştan ''SEO tam olarak nedir, nasıl yapılır? '' sorusunun cevabını verelim.

SEO Nedir?

Tarihler 1996 yılını gösterdiğinde, Sergey Brin ve Larry Page Backrub adını verdikleri daha sonraları Google olarak ismini değiştirdikleri bir arama motoru oluşturmaya karar verdiler. Karar verdikten sonra arama motoru projesi üzerinde yoğun bir tempo ile çalışmaya başladılar

90 yıllar aynı zamanda web sitelerinin yayın hayatına başladığı dönemlerdi. Bu dönem içerisinde birçok insan internet sitelerine doğru yöneldiler. İnternet sitesini açmak veya kurmak tek başına yeterli değildi. Bazı insanlar internet sitesi üzerinden para kazanılabileceği hususunda ön görülü davranıp birçok projeyi hayata geçirdiler.

Ancak projeler hayata geçmeye başladığı andan itibaren eksiklerde görülmeye başladı. Web sitelerinin ziyaret edilmeri gerekiyordu.

Yeni web siteleri, yeni ziyaretçiler derken arama motorlarının yıldızı bir anda parladı. İnsanlar web sitelerinin arama motorlarında nasıl listeleneceğinin yöntemlerini ararken arama motorları da daha iyi arama sonuçları için algoritmalar geliştiriyordu.

Bu şekilde karşılıklı birbirinden habersiz milyonlarca insanın beyin fırtınası sonucunda Arama Motoru Optimizasyonu yani kısaca SEO uygulaması ortaya çıktı.

SEO, bir web sitesinin arama motorlarının sonuçlarında doğal yollardan yani organik olarak üst sıralara çıkmasını sağlayan yöntemlere verilen bir isim oldu. Bakınız buraya dikkat çekmekte fayda var ücretli yöntemler değil tamamen doğal olarak yapılan çalışmalar ile üst sıralara çıkmaktan bahsediyoruz.

Zira para vererek, Google'da reklam satın alarak ilgili anahtar kelimeler ile 1. sırada çıkmak mümkündür. Google'da bir arama yaptığınızda ilk 4 sırada listelenen sonucun hemen sol yanında reklam ibaresini görürsünüz. Bunlar organik sonuçlar değildir. Bu dört adet reklamın hemen altında yer alan kısım Google 1. sıradır. İşte bu sıra tamamen organik olarak yapılan SEO çalışmalarının bir ürünüdür.

SEO yani Google'da Yükselmek Ne Kadar Önemlidir?
SEO'da yükselmek neden bu kadar önemli gibi soruları hep duyuyoruz ve muhtemelen siz de duyuyorsunuz. O zaman bu soruya cevap vermeden geçmek olmaz.


Google'da yükselmenin önemi için örnek vermek en iyi yol olacaktır.

“Tatil fırsatları” anahtar kelimesine bakın. Bu anahtar kelime aylık 22,200 kere aranıyor! Bazı araştırmalara göre ilk sıradaki sonuca arama yapanların yaklaşık 20%’si tıklıyor, yani eğer bu kelimede ilk sıraya yükselirseniz her ay yaklaşık 4440 ziyaretçi elde edersiniz.'' Kaynak : http://seoefsanesi.com/seo-nedir/TAM OLARAK SEO NASIL YAPILIR? 
  1. SİTE İÇİ SEO NEDİR? 
  2. SİTE DIŞI SEO NEDİR?


DİĞER FAYDALI BİLGİLER
Google arama motoru pazar payının yaklaşık 70%’ine sahiptir.
Arama motoru sonuç sayfalarında tıklamaların 70%’i organik sonuçlaradır.
Arama motorların dışında, e-posta en büyük web trafik kaynağıdır.
Kullanıcıların 75%’i arama sonuçlarının ikinci sayfasını asla görmemektedirler.
İnternet kullanıcıların 80%’i arama motorunu kullanıyor
Her saatte yaklaşık 1,4 milyar arama gerçekleşiyor
Anneler anne olmayanlara göre iki kat daha fazla arama motorlarını kullanıyorlar.


İnsanların sevebileceği web sitesi kurun! Arama motorları insanların en sevdiği siteleri rahatlıkla tespit edebilmektedirler. Bu yüzden Google dostu site kurun, asla spam yapmayın!

SEO Hakkında çekilmiş eğlenceli videoyu da buraya ekleyelim.


Kaynaklar ;
Wikipedia
Google
SEOmoz
SEOefsanesi
Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

LovePlanet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Romanson Saat Fiyatları

Online Efektli Video Hazırlama Programı

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Akla Zarar Kartlar Oyunu