Para Kazanmak Dışında Blogumdan Nasıl Faydalanıyorum?

Beni bilenler biliyor. 10 Yılı aşkın süredir blog yazarlığı yapıyorum. Blog Yazarlığımın ilk yılı olan 2005 yılını acemilik dönemim olarak tanımladığımda para kazanmaya başladığım 2006 yılı ve sonrasını da Profesyonellik dönemi diyebilirim.

Blogum'dan tanıtım yazısı, içerik pazarlama, banner reklam, text reklam gibi konularda para kazanıyorum. Para kazanmak güzel hele ki sevdiğin işi yaparak para kazanmak daha güzel.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sevdiği işi yapanların yıllık geliri maksimum seviyede oluyor. Bende blog yazrlığı, içerik editörlüğü gibi işleri severek yaptığım için çok kazanan blog yazaraları arasında yer alıyorum.

Tanıtım yazısı yada diğer çalışmalar için reklam ve sponsorluk sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Para kısmının dışında blogumdan da en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyorum. Etinden, sütünden, derisinden misali.

Para kazanmak dışından blogumdan faydalandığım hususları da şu şekilde izah etmeye çalışayım.

Blog Yazmak Stres Atmanıza Yardımcı olur!
Her ne kadar yazmak işini severek yapsam da arada bir strese sokan müşteri tipleri olabiliyor. Her müşteriye elimden geldiği kadar anlayışlı ve hosşgörülü davranmaya çalışıyorum. Ancak bazen öyle anlamsız ve imkansız isteklerde bulunanlar oluyor ki, sinir krizi geçirmem an meselesi oluyor.

Böyle zamanlarda tüm işlerime ara verip, bloguma o an içimden geleni yazmakla uğraşıyorum. Çünkü Blog Yazarlığı'nın en güzel tarafı içinizden geldiği gibi davranabildiğiniz bir platform olmasıdır.

Evde yada başka bir mekanda bazı zaman bilgisayarımdan bazı zaman ise ep telefonumdan blog yazmaya devam ediyorum.

Blog Yazmak Yeni Dostlar Kazanmanıza Yardımcı olur!
Blog yazmaya başladığım günden bu yana o kadar çok yeni insanla tanıştım ki hala bir çoğu ile irtibatı koparmadan dostluğumuza devam ediyoruz. Üstelik Blog Dostlukları diğer dostluk çeşitlerinden daha kalıcı olduğu kanaati taşıyorum. Çünkü blog dostunuz ile seviyeli bir iletişim üslubunuz oluyor ve yalnızca gerekli durumlarda iletişime geçiyorsunuz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda mail kutusuna bir yardım çağrısı gönderiyorsunuz yada dostunuz bir müşkül durumu olduğunda sizin kapınızı çalabiliyor.

Hazır yeri gelmişken küçük bir örnek vermek istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde blog yazarı bir arkadaşımın acilen başka bir hesaba para transfer etmesi gerekiyor ancak sadece En Para (Finansbank) hesabı olması gerekiyor. Saat 17:00'ı geçtiği için aynı banka hesabından transfer etmesi gerektiğini geri iade transferi de Pazartesi mesai saati içinde yapacağını söyledi. Benden bu işlemi gerçekleştirebilir misin diye ricada bulundu. Hemen hesap numarasını aldım ve transfer işlemini gerçekleştirip sıkıntısını gidermeye çalıştım.

Pazartesi günü saat 10:00 civarı transfer ettiğim ücretten 25 tl fazla trasnfer geldiğini görünce durumu kendisine ilettim. Aldığım cevap gerçekten beni çok mutlu etti.

''Teşekkür ederim, bir sözüme ikiletmeden transferi gerçekleştirdin. Kitap okumayı sevdiğini biliyorum. Kitap alıp göndermek isterdim ama sonradan aklıma direkt parasını göndermek geldi. Dilediğin kitabı alıp okuyabilirsin'' dedi.

Gerçekten çok mutlu oldum ve böyle güzel dostluklar kurmama vesile olduğu için blog yazarlığı mesleğime bir kez daha minnet duydum.

Blog Yazarak Yardım Etmenin Verdiği Mutluluğu Yaşayabilirsiniz!
Uzun yıllar blog yazarlığı yapınca her türlü içerik yönetim sistemi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. İçerik Yönetim Sistemleri ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyorsanız diğer insanlar sizden karşılaştıkları problemlerde yardım isteyebiliyorlar.
Kimisi temasının düzenlenmesini, kimisi yazı yazma konusunda fikir önerileri, kimisi de blogundan nasıl para kazanacağı gibi konularda yardım taleplerinde bulunuyorlar. Elimden geldiği kadar herkesin yardımına koşmaya çalışıyorum.

Burada küçük bir not düşmek istiyorum. Bazı insanlar kendilerinden böyle küçük yardım taleplerinde bulunanlardan ücret talep ediyorlar. Bunun hiç etik olmadığını vurgulamak istiyorum. Bir blogun logusunu ortalamak veya temadaki küçük bir sorunu gidermek için fırsatçılık yapmak bana yanlış geliyor.

Blogunuzdaki sorunlarla ilgili aşağıdaki kategorilerde sorununuzun çözümünü bulamazsanız iletişim sayfasından sorunu bildirebilirsiniz. Elimden geldiği kadar kısa sürede cevaplamaya ve yardımcı olmaya çalışırım.


Blog Yazmak İyi Bir Gözlemci Olmanıza Yardımcı olur!
İyi bir blog yazarı aynı zamanda iyi bir gözlemci olmalıdır. Çünkü blogumuzun konusu ne olursa olsun öğrendiklerimizi aktardığımız kadar gözlemlerimizi de aktardığımız bir mecradır.

Dedim ya blog konusu ne olursa olsun gözlemlerden güzel içerikler çıkabilir. Mesela ben gün içerisinde yerli ve yabancı yüzlerce blogun güncellenmiş içeriklerini okur ve bu okumalar üzerine notlar alırım. Kimi zaman ziyaret ettiğim blogların güzel bir eklenti özelliğini görürsem araştırmaya başlarım. Kimi zaman dünyaca ünlü bir sitenin yaptığı küçük bir değişikliği fark ederim. Çoğu zamanda bunları bir içerik haline getirip blogumda yayınlarım.

Örnek olarak daha önce yazdığım içeriklere göz atabilirsiniz.
  1. Blogger Giriş Ekranı Şenlendi!
  2. Blogger Paneline Yeni Temalar Eklendi!
  3. Blogger Yönetim Paneli Daha Basit Hale Getirildi!
Blog Yazarak Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alabilirsiniz!
Blog Yazarı olmak aynı zamanda sosyal bir insan olmak anlamına da gelmektedir. Hal böyle olunca Sosyal Sorumluluk projelerine de destek olmanız talep edilebilir. Sosyal Sorumluluk projelerinde yer almak insanı mutlu eder. Kimi zaman bir çocuğun bir oyuncak sahibi olmasına vesile olurken kimi zaman kitapsız köy çocuklarına bir kütüphane kurulmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın bu ülke ve bu ülke insanı hepimizin. Hepimiz birbirimize gerektiğinde yardım eli uzatabilmeliyiz. Bu sosyal Sorumluluk projeleri kimi zaman yardım için değilse de farkındalık yaratmak, bilinçlendirmek adına da olabilir.

Destek olmaya çalıştığım sosyal sorumluluk projelerine göz atabilirsiniz.
  1. Kitap Yardım Çağrısı
  2. Senin Oyuncağın Benim Oyuncağım Kampanyası
Bu konu üzerine yazı yazan diğer blog yazarı dostlarım genellikle düzen ve disiplin, para, saygınlık, itibar ve popülerlik gibi kavramlar üzerinde durmuşlar. Ben biraz olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya çalıştım.

Yazımı sonlandırırken tüm okurlarıma '' Blog Yazmak veya Blog Okuru Olmak İnsana Ne Kazandırır?'' şeklinde bir soru yöneltmek istiyorum. Blog yazıyorsanız veya bir blog okuruysanız bunun sizlere neler kazandırdığını yorum bölümünden  ileterek bu içeriğe katkı sağlayabilirsiniz.

İyi Bloglamalar dilerim.
Profesyonel Blogger
Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

  1. Amacınız para değilse blog yazarlığından manevi olarak oldukça keyif alabilirsiniz. Teşekkürler paylaşım için

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU