En Son Okuduğum Kitaplar ve Okumaya Başladığım Kitap

Merhaba Sevgili Okur,
Benim okumayıp da bir başkasının okuduğu kitaplara dair notlara göz gezdirmeyi seviyorum. (Spolier vermediği sürece) Çok fazla kitap okuyan birisiyim. Rahmetli babam’a bu güzel alışkanlığı bana kazandırmak için çok gayret ettiği ve sonunda başardığı için çok teşekkür ederim. Mekanı cennet olsun. Kitaba harcanan para boşa gitmez kaabilinden çok fazla kitap alırım kütüphanem biraz geniştir o yüzden. Bir gün ”kütüphanemde hangi kitaplar var?” isimli bir yazı da hazırlarım inşallah. Son okuduğum iki kitabı ve yeni okumaya başladığım bir kitabı tanıtacağım sizlere.
  • Murat Bardaçı – Enver
  • Stephen King – Revival (Diriliş)
  • Ahmet Ümit – Elveda Güzel Vatanım

Murat Bardakçı Enver Kitabı


Murat Bardakçı sevdiğim bir tarihçi yazardır. Başka yazarlar gibi tarihi kendine göre yorumlamaya gayret etmeden sadece belgeler üzerinden konuşmaya gayret ediyor. Murat Bardakçı’nın son kitabı olan Enver kitabını ön sipariş ile almıştım. Beni bilenler bilir, Enver Paşa hayranlığım vardır. Herkesin bir kahramanı olur ya tarihi kişilikten, benim kahramanım da Enver Paşa’dır.
Hiç görmedim ama Enver Paşa’yı çok seviyorum. Onun yaptıklarına, kısa ömrüne sığdırdıklarına hayran kalıyorum. Enver Paşa ile ilgili tüm içerikleri okumaya, tüm kitapları edinmeye çalışıyorum.
Gelelim Enver Kitabına, daha önce Enver Paşa’yı anlatan kitaplarda olmayan bir şey var bu kitapta, o kadar teferruatlı ki, Enver Paşa’nın tüm hayatını bir kitabın sayfalarından okuyor gibi değil de bir beyaz perdenin üzerine yansıtılmış sahnelerden izliyor gibi hissediyorsunuz. Çok uzun yıllar süren bir araştırmanın ürünü olan bu kitapta birçok yeni belgeler sunuldu, yeni bilgiler verildi.
Örneğin, daha önceleri Enver Paşa’nın Naciye Sultan’a yazdığı mektupları okumuştuk ama, Mustafa Kemal Paşa ile, Halil Kut Paşa ile olan mektuplaşmalarını kısıtlı okumuştuk. Enver kitabında tüm mektuplaşmalar detaylıca yer alıyor. Kitabın en güzel yanlarından birisi de içerisindeki bir bölümde, Enver Paşa’nın kendi eliyle çizdiği kara kalem resimlere yer verilmiş. Resimler o kadar güzel ki, belki resimlerden daha güzel olan Enver Paşa’nın her detayı çizmiş olmasıdır. Vapurda seyahat ederken uyuklayan ana-kızı resmetmiş, görüştüğü bir rus diplomatı resmetmiş, destek için görüştüğü bir Kırımlı Lider’in resmini çizmiş, askerlerin dinlenirken ki halini, bir çeşmeyi, bir ağacı, bir kuşu resmetmiş…
Kitabın içerisinde yer alan en güzel mektuplardan birisi de Enver Paşa’nın doğmamış çocuğuna yazdığı mektuptur. Daha cinsiyetini bilmediği çocuğuna, bir hayale yazdığı mektuptur. Bende çocuğum olacağını öğrendiğim de 10 tane kadar mektup yazmıştım ancak bir farkla bende cinsiyetini bilmiyordum ama Doğmamış Oğlum’a Mektuplar serisi yapmıştım. Allah nasip etti bir oğlum oldu. Egehan!
Enver Paşa idealleri ve hedefleri olan bir komutan, genç yaşta harbiye nazırı olmuş ve hatta bir dönem ordular yöneten başkomutan olmuştur. Bu haldeyken bile romantikliğinden vazgeçmemiştir.
Cepheden karısı Naciye Sultan’a yazdığı mektupların içerisinde topladığı çiçeklerden koyacak kadar romantik bir Türk…
Karısına mektuplarında ”Efendim, cicim, ruhum, biriciğim” diyecek kadar nezaketli ve zarif bir Türk…
Velhasılı kelam arşivimde mutlaka olması gereken bir kitaptı ve nasip oldu. İlk kitabı sipariş edeceğim zaman fiyatının 40 tl olmasını yadırgamıştım ancak kitap elime ulaştığında baskı kalitesini görünce ucuz bile sayılır demiştim. Şimdiler fiyatı biraz daha makul seviyelere çektiler sanırım 31-32 tl civarında hala satışta. Okumanızı tavsiye ederim.

Stephen King Revival (Diriliş) Kitabı


Stephen King çok kitabını okuduğum yazardır. Her kitabına hayran kalmışımdır. İnanılmaz şekilde sürükleyici olan bölümler içerir ve hiç tahmin edemeyeceğim bir sonla biterdi. Ancak Diriliş kitabı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira hem sürükleyiciliğini yitirmiş hem de muhtemel sonlardan birisi ile bitmişti. Ahmet Ümit’in Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Beyoğlu Rapsodisi kitaplarındaki son gibi olmasını arzu ederdim.
Kitapta bir papazın Jacobs ile Jamie isimli bir çocuğun başından geçen olaylar anlatılıyor. Anlatıcı tabi ki Jamie ama çok kesikler olduğu için ara ara hikayeden kopabiliyorsunuz. Elektrikle insanları iyileştirebilen bir papaz ve onunla hayatı çocuklukluk zamanları ile yetişkinlik zamanlarında kesişen Jamie’nin hikayesi…
Kitapta en etkili olduğunu düşündüğüm bölüm ise şurasıydı;

”Bunu bazılarınız hatırlayabilir. Bir adam, geçen sene ağustosta iki oğluyla kayığa binip, Winnipesaukee Gölü’ne açıldı. Yanlarında köpekleri de vardı.Köpek suya düşünce iki kardeş birden onu kurtarmak için göle atladı. Oğullarının boğulmakta olduğunu gören baba da atladı ama aynı anda kazara kayığı devirdi. Üçü de öldü. Köpek yüzerek kıyıya vardı. Başını kaldırdı ve bir an tebessüm etti. – soğuk ve kasvetli bir ocak gününde yüzünü gösteren güneş gibiydi. Köpeğe ne olduğunu bulmaya çalıştım -kocasıyla oğullarını kaybeden kadın onu beslemeye devam mı etmişti yoksa uyutmuş muydu- ama bulamadım”
Alışılmış Stephen King gerilim kitaplarından biri olmasına ek olarak elementleri doğa üstü güçleri barındırmasıdır. Bir çok Stephen King hayranı kitabı okurken beklentilerini hep önceki kitaplara göre ayarlamış oldukları için hayal kırıklığına uğramışlardır. Kitap 2014 yılında piyasaya çıktı ancak 2015 yılında tercümesi yapılıp Türkiye’de basımı yapılabildi yani tüm dünya kitabı okuduktan 1 yıl sonra bizim okurlarımıza okumak nasip oldu. Okusanız da olur / okumasanız da 🙂

Ahmet Ümit Elveda Güzel Vatanım Kitabı


Ahmet Ümit en sevdiğim yazarlardan biridir. Hem duruşu itibari ile hem de yazarlığı itibari ile takip ettiğim, yeni kitabı çıktığında mutlaka tedarik ettiğim bir yazardır. Elveda Güzel Vatanım kitabını Çukurova Kitap Fuarında almıştım. Orada bir imza günü düzenleyeceğini de ümit etmiştim ama nasip olmadı. Elveda Güzel Vatanım’ı okumaya başlayalı 4 gün oldu ve şimdiden inanılmaz derecede sürüklüyor. günlük kitap okuma ritüelim neredeyse 3-4 saate kadar çıktı, keşke tüm kitaplar Ahmet Ümit’in kitapları gibi bağlasa bizi kendisine…
Osmanlı’nın son dönemleri olan Abdülhamit’in Yıldız Sarayı günlerinde bir İttihatçının anılarını anlatan kitap Yahudi bir kızı sevmesi ancak ittihatçı olmak için sevdiği kadın ile birleşememesi ile başlıyor. İttihatçı Şehsuvar ile Yahudi Kızı Ester arasında geçen, Şehsuvar’ın Ester’e otel odasından yazdığı mektuplar ile şekillenen bir romandır. Okumaya devam ediyorum ve biliyorum ki, bu kitapta mükemmel bir son ile noktalanacak. Bittiği zaman bu kitap için ayrı bir içerik hazırlayacağımdan emin olabilirsiniz.
Ahmet Ümit’in kitaplarının kapağında ve ilk sayfasında yer alan bir cümlelik açıklamalar bile bir koca kitap mevzusudur.
Beyoğlunun En Güzel Abisi kitabında ”aşk hayatı, cinayet ölümü sıradanlıktan kurtarır” yazıyordu.
Elveda Güzel Vatanım kitabının ki ise biraz daha iddialı bir söz dizimi ; ” Devletin derinlikleri toprağın derinliklerinden daha karanlıktır.
Kitabın en güzel yanlarından birisi, İttihatçı Şehsuvar’ın da bir Enver Paşa hayranı olmasıdır 🙂 Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak.

Okuduğum kitapları zaman zaman siz sevgili okurlarla paylaşacağım.
Sizde okuduğunuz kitapları yorum bölümünden bana tavsiye edebilirsiniz. Okumadığım bir kitap ise en kısa zamanda tedarik eder okurum. Yukarıda isimlerini zikrettiğim kitapları da okuduysanız eğer yine bu kitaplar hakkında yapacağınız yorumları da istirham ederim.
İçerik Tavsiyesi!Daha önce yayınladığım Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? isimli içeriği de okumanızı tavsiye ederim.
İyi bloglamalar dilerim.

Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

  1. Biri Herman Hesse'nin hayatını yazsa (en melek yatırımcı Nazi O'ymuş) kimse alıp okumaz. Ama Şehsuvar Sami okunuyor. Hesse'yi de okuyun beyler (hanımlar); belki bir ATATÜRKÇÜ cevher O'nda da bulursunuz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

LovePlanet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Romanson Saat Fiyatları

Online Efektli Video Hazırlama Programı

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Akla Zarar Kartlar Oyunu