Çok Çeşit, Tek Bir Zevk İçin: Çay Takımları

Çay, Türkiye genelinde en yaygın olarak tüketilen, zaten tüketimi en fazla üretildiği ülkelerde yapılan içeceklerden biridir. Rize yöresinde yetiştirilen ve işlenen, ayrıca dışarıdan da ithal edilen çay, sabahların, öğle vaktinin, akşamüstlerinin ve gece sefalarının, kısacası pek çok insan için tüm günün güzel geçmesini sağlayan, bağımlılık da yaratabilen bir içecektir. Bu kadar çok tüketildiği ve sevildiği göz önüne alındığında, Türk kültüründe çaya ve çay takımlarına atfedilen önem doğaldır.


Çok eski zamandan itibaren, çay Türkler için geleneksel bir anlam ifade etmiştir. Bu nedenle çayı servis ederken kullanılan takımlar mutfaklarda en çok dikkat edilen şeylerdendir. Çay setlerinde kupa bardaklar, ince belli çay fincanları gibi boyutları değişen birçok bardak tipi mevcuttur. Kadınların serçe parmaklarını kaldırarak içmesiyle göz önüne gelen bu ince belli veya daha kalın bardaklar onlarca farklı renkte, desende olabilir. Setteki ikram tabakları, fincan altlıkları, şekerlik, çay kaşıkları da uygun desenlerle düzenlenir. Ayrıca çay seti uygun sayısız tepsi seçeneği bulunmakta ve çay servisini daha da keyifli bir hale getirmektedir. Sete uygun olarak tercih edilen çaydanlığın tıslaması, buharı tüten semaverler hemen hemen herkes için sıcak bir ev ortamını, huzuru ve zevkle geçecek birkaç dakikayı çağrıştırmaktadır.

Çay takımı Türk kültüründe, gelenek ve göreneklerinde önemli bir rol oynamaktadır. Maddi durumun göstergesi ve misafirperverliğin belirtisi olarak da kabul edilebilecek bu setler iş görüşmelerinden arkadaş buluşmalarına kadar onlarca yerde, yüzlerce önemli olaya şahitlik etmektedir. Karadeniz bölgesinin bazı yerlerinde insanların işini ve hayatının büyük kısmını oluşturan çay, en yoksul evlerden en zengin muhitlere, görüş ayrılıklarına ve mesafelere bakmadan her evin sofralarında, nice çeşitteki tasarım ile birbirinden değişik çay takımlarıyla içleri ısıtmakta, uykuları açmakta, kimileri için bir moral kaynağı olmaktadır. Çay takımları evler için kapı kadar, pencere kadar gerekli bir ihtiyaçtır ve antikası da, en ucuzu ve en pahalısı da, seramik olanıyla düz cam olanı da insanları çay içmenin ortak zevkine kavuşturma yolunda birbirinden farksızdır.


Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

  1. çay olmazsa olmazımız çayı içtiğimiz bardak da çok önemlidir çay zevkide şık bi bardakla tatlanıyor bu site tam benlik.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Blog Yazarları İçin En Faydalı Bedava Araçlar

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?

Bayramı Adriyatik’in en güzel sahil şeridinde geçirin!

Online Efektli Video Hazırlama Programı