Blogger'da Resimlere Otomatik ALT Etiketi Eklemek

Blogger, SEO açısından birçok blog yazarının tercih ettiği içerik yönetim sistemlerinden biridir. Wordpress her ne kadar SEO için daha esnek ve eklentilerle daha etkin hale getiriliyor gibi görünse de kişisel kanaatim ve tecrübelerim Blogger'ın SEO açısından Wordpress'in bir adım önünde olduğu yönündedir.

Neden bu kanaati taşıyorum sorusuna ise hem wordpress hem de blogger tabanlı iki ayrı blogda iki defa aynı anahtar kelimeler üzerine yaptığım çalışmalarda Blogger'ın daha üst sıralarda çıktığını tecrübe ettim.

Üstelik Blogger'ın arama motoru denilince akla ilk gelen Google gibi bir devin en önemli hizmetlerinden birisi olduğunu düşünürsek bu kanaatimizde daha da emin olabiliriz.

Resimlere ALT etiketi eklemek arama motorlarında yapılan görsel aramalar için bir avantajdır. Örneğin, Blog Yazarı şeklinde bir aramayı Google görsellerde aratırsak ALT etiketi bulunan resimler daha üst sıralarda çıkacaktır.

Bunun için Google yazı editöründe her resim için ayrı ayrı manuel olarak ALT etiketini ister kod ile istersek resim özelliklerini kullanarak ekleyebiliriz.

Bunu otomatik hale getirip tüm yazılarımızın içerisinde yer alan resimlere otomatik ALT etiketinin eklenmesini sağlayabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken tek şey kullanacağımız resmin dosya adıdır. Dosya adı ne ise ALT etiket olarak onu kullanacaktır.
Blogger Resimlere Otomatik ALT Etiketi Nasıl Eklenir?

Otomatik ALT etiketi eklemeye geçmeden önce ALT etiketi kullanmanın faydalarına maddeler halinde değinelim.


  • SEO dostu resimleriniz olur.
  • Görsel Aramalar yoluyla trafiğinizi artırır.
  • SEO sıralamanızı yükseltir.
  • Otomatik Görüntü indeksleme
  • Kısa, anlaşılır ve bağlamsal olan ALT etiketi üretir.

Not : Sayfa yükleme süresine bir etkisi yoktur

Aşağıdaki adımları uygulayarak blogunuza / temanıza otomatik ALT etiketi oluşturma özelliğini ekleyebilirsiniz.

Blogger yönetim panelinizden ŞABLON kısmına gelip HTML düzenle seçeneğine tıklayarak temanızın kodlarına erişiniz.

CTRL + F tuş kombinasyonunu kullanarak </body> kodunu aratınız ve aşağıda verdiğim kodları bu kodun hemen üstüne gelecek şekilde yapıştırıp kaydediniz.

Bu işlem sayesinde geriye dönük tüm resimleriniz resim dosyasının adı ne ise o isimde ALT etiket ekleyecektir. Bu işlemden sonraki konu içi resimlerinizde resim dosyanızın ismini anahtar kelimeler kullanarak otomatik ALT etiketleri oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıdaki gif görseli izleyerek de yapabilirsiniz.Dikkat : Bu işlemi yapmadan önce mutlaka tema kodlarınızın yedeğini almanızı tavsiye ederim.

İyi bloglamalar.
Profesyonel Blogger

Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU