İngilizce Bayraklar ve Anlamları

İngilizce Bayraklar ve Anlamları şeklinde bir Google araması yaptığınızda birçok arama sonucuna ulaşabilirsiniz. Arama motorlarında ulaşılan sonuçlarda hep bilindik ülkelerin, devletlerin bayrakları yer alır. Bu defa bir değişiklik yapıp az bilinen ülkelerin bayrak isimlerinin İngilizcesine ve anlamlarına değinelim.

Birçok İngilizce kelime için Google’a kelimeyi ve isteğimizi yazmamız yeterli oluyor ancak bu aramalar da faydalı bilgilere ulaşmak için sonuçlar arasında boğuşmak gerekebiliyor. Küçük bir örnek vermemiz gerekecek olursa Google’a ‘’ mavi ne demek ’’ yazdığımızda mavi kelimesinin anlam karşılığını öğrenebileceğimiz gibi mavi kelimesinin İngilizce karşılığı olan blue sonucuna da ulaşırız ancak çok az internet sitesinde mavi kelimesinin kökenine veya nereden geldiği bilgisi yer alır.

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı İngilizce’ye çevirisi yapıldığında azerbaijan flag olarak çevrilir. Azerbaycan Bayrağının anlamı ise şöyledir ;
Azerbaycan Bayrağı’nın üzerinde yatay bir şekilde üç renk bulunmaktadır.  Mavi, Kırmızı ve Yeşil renkler bulunur. Elbette ki bu renkler birer anlam ifade etmektedir. Mavi renk Türklüğü, Yeşil renk İslamiyet’i Kırmızı renk ise uygarlığı temsil etmektedir. Bayrağın ortasında sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunur. Bu hilal ve yıldız ile ilgili renklerin anlamını açıklayan Azerbaycan Devleti tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştır. Halk arasında hilal ve sekiz köşeli yıldız ile ilgili çeşitli rivayetler ve söylentiler vardır.

Kazakistan Bayrağı

Kazakistan bayrağının ingilizce’ye çevirisi yapıldığından Kazakhstan flag şeklinde çevrilir. Kazakistan Bayrağının anlamı ise şöyledir ;
Zeminde yer alan gök mavi yedi bağımsız Türk Devletini simgeler. Bayrağın sol tarafında yer alan altın renkli şerit ise eski Altın Ordu devletini temsil etmektedir. Altın renkli güneş ise devlet sınırları içerisindeki huzur ve bereketi işaret eder. Güneşin hemen altında kanatları açık bir şekilde tasvir edilmiş bozkır kartalı ise özgürlük ve bağımsızlığı simgeler.

Kanada Bayrağı

Kanada Bayrağının İngilizce’ye çevirisi yapıldığında Canadian flag şeklinde çevrilir. Yukarıda anlamlarından bahsettiğimiz devlet bayraklarının aksine Kanada Bayrağı’nın öyle derin manalar içeren bir anlamı yoktur. Kırmızı zemin üzerine beyaz bir karenin içerisinde tek Akçaağaç yaprağı bulunmaktadır. 1964 yılında ülke genelinde düzenlenen bayrak tasarım yarışmasında Akçaağaç yaprağı isimli tasarım referandumda birinci seçilmiş ve Kanada resmi bayrağı olarak kullanılmaya başlanmıştır.


Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı

Güzel ülkemizin güzel bayrağı olan Türk Bayrağı ingilizce’ye çevirisi yapıldığında Turkish Flag, Flag of Turkey, Turkish Republic of flag gibi çevirileri yapılabilir. Türk Bayrağının anlamı ise her Türk için özel bir anlam taşır. Kan kırmızı zemin bu topraklar için canını vermiş şehitlerimizi ve onların akıttığı kanı temsil eder. Ay yıldız ise devletimizin kazandığı bağımsızlığı ve özgürlüğü simgeler.
Ay yıldız ile ilgili ülkemizde bazı kesimler kendilerine göre bazı anlamlar da yüklemektedirler. Devletimizin ve milletimizin bağımsızlık sembolü olan Türk Bayrağı Osmanlı Devletinde de benzer şekillerde kullanılmıştır. Kimi zaman altı köşeli yıldız ile birlikte kullanılan hilal kimi zaman tek başına kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşundan itibaren kırmızı zemin üzerine ay yıldız motifi resmi bayrak olarak kabul edilmiştir.

Konya'da İngilizce Kursları

İngilizce Bayraklar ve anlamları ile ilgili daha detaylı bilgiler için yeteri kadar İngilizce öğrenmeniz gerekmektedir. Yaşadığınız şehirdeki İngilizce kurslarından destek alarak İngilizce seviyenizi ilerletebilirsiniz. Yaşadığınız şehirdeki İngilizce kurslarını internetten araştırarak başlayabilirsiniz. Örneğin arama motorlarına Konyada İngilizceKursları yazıp çıkan sonuçları inceleyebilirsiniz.


Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU