Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

ateş nasıl düşürülür
Ateş, bir çok hastalığın en büyük belirtisi olmakla birlikte yüksek ateş sınırları aştığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Uzmanlar vücut sıcaklığının ortalama 36-37 derece olduğunu söylüyor. Yetişkin bir insanın ateşi 39,5 üzerine çıkmışsa kesinlikle tehlikeli bir durum ile karşılaşılabilir ve derhal doktor müdahalesi gerekir.

Yüksek ateş durumunun farklı durumları vardır ancak biz bu makalemizde yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür üzerinde duracağız.

Ateş Nasıl Düşürülür!
Doktor müdahalesinden önce eğer yüksek ateş evde teşhis edilmişse yapılması gerekenler vardır. Ateşin düşürülmesi için yapılacak bazı işlemler hastanın doktora ulaştırılana kadar kendini iyi hissetmesini ve ateşinin düşürülmesini sağlayacaktır.

İlk önce dikkat edilmesi gereken kesinlikle evdeyken bilmediğimiz ve hatta bildiğimiz hiç bir ilacı vermemeliyiz.
Giysilerinin terletmeyecek türden olmasına dikkat etmeliyiz.
Bol bol sıvı takviyesi almasını sağlamalıyız.
Bulunduğu ortamın çok fazla sıcak olmaması hatta biraz serin olması gerekmektedir.
Ilık bir suya batırılmış bez ile sünger ile vücut silinebilir. Ilık suyun buharlaşıp uçması sayesinde ateşin düşmesi sağlanabilir.

İnternette ''yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür'' şeklinde bir arama yaparak güvenilir sağlık siteniz varsa tercihen burada yer alan bilgileri okumakta fayda vardır. Çünkü aile bireylerimizden hangisinin ne zaman başına ateşlenme gibi bir durum geleceğini bilemeyiz. Yanlış bilenen yöntemler ile sevdiklerimize yardım etmeye çalışırken aslında onlara ciddi zararlar verebiliriz. Bu konuda bilinçli olmak zorundayız.

Maalesef başımıza gelmeden böyle bir bilgi edinmeyi aklımıza bile getirmiyoruz. İstanbul'dan yanıma gelen kuzenimin gece geç saatlerde ateşlenmesi sonucu bir çok doğru bildiğimiz ama aslında yanlış olan işlemle ateşini daha da yükseltmiş ve acilen hastaneye kaldırmıştık.

Doktorumuz bize yaptığımız hataları bir bir sıraladı. Eve döndükten sonra internette güvendiğim sağlık sitelerinden ''ateş nasıl düşürülür'' şeklinde aramalar yaparak bu konu hakkında kendimi bilinçlendirdim ve çok faydalı bilgiler edindim. Artık yakınlarımdan birisi ateşlenirse doğru müdahaleyi nasıl yapacağımı biliyorum.

Ateş Düşürmek İçin Yapılan Yanlışlar!
Ateşi yüksek kişinin üzerine battaniye, yorgan veya başka bir örtü örtmek kesinlikle yanlıştır hatta bu işlem ateşin daha da yükselmesine ve havale geçirmesine varıncaya kadar giden sonuçların doğmasına neden olabilir.

Sirkeli bez ile vücudunu silmek, vücudun belirli yerlerine buz koymak yanlıştır.
19 yaşından küçüklerde yüksek ateşi düşürmek için aspirin kullanmak yanlıştır.
Soğuk su ile duş aldırma maalesef ülkemizde yaygın olarak yapılan ama aslında yanlış bir yöntemdir. Ilık bir su ile duş alması sağlanabilir bu durumda da başını ıslatmamaya gayret edilmelidir.

Evde ateş düşürülmemiş ise mutlaka ama mutlaka bir hastaneye giderek doktora başvurulmalıdır.

Yukarıda da söylediğim gibi, güvenilir sağlık sitelerinden edinilecek doğru bilgiler ile yakınlarımızın yüksek ateş gibi bir belirti ile karşılaştığında onlara faydalı olabiliriz.


Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

 1. Whaff ile Para Kazanma
  Arkadaşlar cep telefonunuzdan para kazanmak istiyorsanız sizlere şiddetle bu uygulamayı tavsiye ediyorum . Normal olarak 0$ ile başlıyorsunuz ama bizim size vereceğimiz invite kodu ile belirli bir miktarda ve bonuslu bir şekilde başlayacaksınız.Bunun nedeni ise özel ref koduna sahip olmamız . Sizlerle bunu paylaşarak daha fazla para kazanmanızı ve hızlı para kazanmanızı istiyoruz . kod:ER34906

  Uygulamayı direkt olarak şu adresten veya telefonunuzdan play store aracılığı ile indirebilirsiniz. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whaff.whaff&hl=tr

  Whaff Nasıl Kullanılır ?
  Uygulamayı indiriyorsunuz. Daha sonra uygulamayı açıp sağ üstten Login yazan yere tıklıyorsunuz. Karşınıza facebook ile bağlanma penceresi geliyor gerekli işlemleri yaparak otomatik üye oluyorsunuz. Hemen ardından ufak bir pencerede sizden invite kodu girmenizi istiyor işte oradada bizim size vereceğimiz kod devreye giriyor . (Kod konunun altındadır.) Kodumuzuda girdikten sonra direkt olarak belirli bir ücret geliyor hesabınıza ve bundan sonra indereceğiniz her oyunda daha fazla para geliyor .

  Whaff’taki Parayı Nasıl Çekerim ?
  Evet arkadaşlar bu bölümü sonradan ekledik. Whaffta 10 dolar yaptıktan sonra size farklı platformlarda para alma imkanı sağlıyor. İşte sırasıyla ;

  1-Xbox Live ‘da hediye kartı

  2-PlaystationStore’da hediye kartı

  3-Amazonda hediye kartı

  4-Google Play’de hediye kartı

  5-Steam’de hediye kartı

  6-Facebook’da hediye kartı

  7-iTunnes’De hediye kartı

  8-Paypal(ufak bir kesinti ile direk parayı atıyorlar)

  INVITE CODE :ER34906

  (Dip not : site sahibi arkadas senide bekleriz eger kullanmiyorsan. ) guzel siteniz var .

  YanıtlaSil
 2. Ben Iowa City, ABD'de bulunan Iowa Lutheran Hastanesi'nden bir temsilciyim, hastanede yönetimin internette nasıl çalıştığını ve bu yıl insan organlarını alıp satması için tekrar başladığımızı ilan etme fırsatını verdim. Böbrek, Bu teklifle ilgileniyorsanız, lütfen aşağıdaki e-postadan bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin: Bağışçılarımızı iyi bir miktarda parayla ödüllendiriyoruz ve Organlarda uzmanız. Cerrahide ve donör olarak risk yoktur. o.
  Ve bu bizim e-postamız:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU