WordPress Tabanlı Siteler İçin SEO Önerileri

Uygulanması kolay ve faydalı SEO önerileri ile WordPress tabanlı web siteleri ve blogları arama sonuçlarında üst sıralara taşımak mümkündür.
WordPress bireysel blog yazarları ve markaların en çok tercih ettiği, çok yönlü ve etkili bir içerik yönetim sistemi. Kullanıcılar pek çok şablon kullanarak kendi bloglarını ve web sitelerini oluşturabiliyor. Yine de tüm web site ve bloglar gibi, WordPress kullanıcıları da online dünyanın içinde kaybolmamak için etkili bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyuyor.
WordPress kullanıcıları en popüleri “Wordpress SEO by Yoast” olan SEO ile ilişkili eklentilerden faydalanabiliyor. Bu eklentilerin yanında manuel olarak gerçekleştirilebilecek çalışmalarla web sitesi ve bloglarını SEO’su geliştirilebilir.
WordPress tabanlı web sitesi ya da blogunuzun online görünürlüğünü artırmak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanmanızı öneririz.
İçerik
SEO için en önemli unsur kaliteli içeriklerdir. Eğer hedef kitle ile ilişkili, eğlenceli, bilgi veren ve düzenli içerik üretmiyorsanız; SEO çalışmalarınızın bir faydası olmayacaktır. Google, sürekli değişen ve gelişen algoritmaları ile içeriklerinizi inceliyor. Arama motorlarının bir web sitesinin nitelikli olup olmadığını değerlendirmek için ilk olarak içeriklere baktığını unutmayın.
Nitelikli içerikler tanınırlık ve trafik sağlar. Trafik, sosyal paylaşımları artırır ve başka web sitelerinin sitenize bağlantı ve referans vermesinin önünü açar. Bunlar da arama sonuçlarında, sosyal medyada ve tüketici yorumlarıyla bulunabilmenizi sağlar.
Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise; içeriklerin insanlar için yazılmasıdır, arama motorları için değil. İçeriğinizle okuyucuyu sayfanızda tutamazsanız, Google siteden çıkma oranlarının yüksekliğini fark ederek, içeriği arama sonuçlarında geriye atacaktır.
Süreklilik
Düzenli ve olabildiğince çok içerik üretmek arama sonuçlarında görüntülenmeyi önemli ölçüde etkiler. Her gün en az bir içerik paylaşarak blogu ve web sitesini canlı tutmak gerekir. Düzenli içeriklerle arama sonuçlarında bulunabilirliğinizi artırarak organik trafik sağlayabilirsiniz. Aksi durumda ise, arama motorları zamanla web sitenizi ilgisiz olarak nitelendirip aramalarda daha gerilerde yer verecektir.
Uzunluk
Blog içeriklerinin her birinin aynı uzunluğa sahip olması beklenemez ve kelime sayısını esas almanın kesin doğruluğundan söz etmek mümkün değildir. Kısa anlatabileceğiniz bir şeyi uzatarak anlatmanın okuyucu için sıkıcı olabileceği ya da daha detaylı bir konuyu kısaca anlatmanın okuyucunun kafasında soru işaretleri bırakacağını unutmayın. Blog içeriklerinizi en az 300 kelime, yeni bir blog sahibiyseniz 500-1000 kelimelik olarak oluşturmanızı öneririz.
Okuyucuların çoğunlukla kısa içerikleri tercih edeceğini unutmayın. Bununla birlikte, 1000 kelimelik, ilgi çekici, faydalı, açık ve eğlenceli bir içeriğiniz varsa, arama motorları aynı konuda yazılmış ve yarısı uzunluğunda olan bir içerikten daha üst sıralarda yer verecektir. Arama sonuçları için 290 ile 300 kelimelik bir içerik arasında ise çok fark olmayacaktır.
Başlıklar
Olabildiğince açık, anlamlı, kısa ve öz başlıklar tercih etmek önemlidir. Başlıkları 55 karakterin altında tutmak, Google arama sonuçları için oldukça önemlidir. Ayrıca, başlıklarda kullanılan anahtar kelimeler okuyucuların dikkatini çekmesi ve Google’ın sıralamada içeriğe öncelik vermesini sağlar.
Süreklilik
Her zaman okunabilecek, zaman içerisinde değer kaybetmeyecek içerikler oluşturmak SEO için çok önemlidir. Gündelik ve sadece sosyal medyada paylaşım amaçlı üretilmiş içerikler yerine, yayınlandığı tarihten itibaren aylarca hatta yıllarca okuyucuların ilgisini çekecek içeriklerle blogunuzu güçlendirin.
İç Bağlantılar
Bir içerikte, web sitenizdeki başka içeriklere bağlantı vermeniz arama sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecektir.
Kalıcı Bağlantılar
Kalıcı bağlantılar, blog içeriklerinin her birinde uzun süreli ya da değişmeyecek şekilde kullanılan URL’lerdir. Blog içeriğinizi paylaşmak istediğinizde bu bağlantıyı kullanıyorsunuz. WordPress’te başlığı ekledikten sonra altında kalıcı bağlantının otomatik olarak oluşturulduğunu görebilirsiniz.
wordpress bağlantı ekleme
Otomatik olarak oluşan kalıcı bağlantı başlığın aynısı olur. Başlığı değiştirdiğinizde URL’yi de değiştirmelisiniz. URL’yi istediğiniz zaman yeniden düzenleyebilir ya da nasıl oluşturulacağına Settings > Permalinks kısmından karar verebilirsiniz.
wordpress bağlantı
Başlık ve URL’nin tamamen aynı olması her içerik için SEO açısından faydalı olmayabilir. Google, içerikle ilişkili, önemli 3 ya da 4 anahtar kelimenin kullanılmasının en iyi yöntem olacağını belirtiyor. Ayrıca, başlıktaki sayıların ve kullanıcıların aramalarda yer vermeyeceği, gereksiz kelimelerin ve bağlaçların kaldırılması da SEO için faydalı olacaktır.
Meta Açıklama (Meta Description)
Meta açıklama arama sonuçlarında başlık ve URL’nin altında görüntülenen bölümdür ve bir bağlantı Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşıldığında otomatik olarak çıkan açıklama kısmıdır. Bu bölümü, okuyucuları içeriğe yönlendirebilecek, içerikten ya da içerikle ilgili etkili bir cümle ile doldurmalısınız.
wordpress meta açıklama
İçerikle ilgili anahtar kelimelere yer vermeniz arama sonuçlarında içeriğin görünürlüğünün artmasını sağlayacaktır. Meta açıklamada 156 karakterin üstüne çıktığınızda Google karakter sınırlamasından dolayı, arama sonuçlarında tamamını göstermeyecektir.
Görseller
SEO için en önemli kısımlardan biri görselleri nasıl isimlendirdiğiniz ve etiketlediğinizdir. Görselleri başlık ve içerikte sık kullanılan anahtar kelimelerle etiketlediğinizde, içeriğin görsel arama sonuçlarında bulunma olasılığını yükseltmiş olursunuz.
wordpress görsel optimizasyonu
Görseli WordPress’e eklediğinizde “Title” (Başlık) kısmı görselin ismini verir. “Alt Text” (Altyazı) görselin içeriğini açıklayacağınız bölümdür. Altyazı erişim sorunu yaşayan kullanıcılar için önemlidir ve içeriğinizin arama sonuçlarında doğru bir şekilde index’lenmesini sağlar. Google, altyazıları sıralama faktörü olarak kullanır.
“Description” (Tanım) bölümü, görsel ile ilgili detaylı açıklama ekleyebileceğiniz yerdir. Bir ziyaretçi görselin üzerine tıkladığında bağlantı sayfasında açıklama metni görüntülenir.
wordpress seo önerileri
Kategori ve Etiketler
İçeriği yazmayı bitirdikten sonra ilgili kategoriye eklemelisiniz. Kategori başlığını olabildiğince kapsamlı tutmaya özen gösterin. Daha sonra “Tags” (Etiketler) bölümüne ilgili anahtar kelimeleri ekleyerek içeriği ayrıştırın. Etiketler kategori bölümünden daha detaylı olmalıdır.
blog kategori etiket belirleme
Kategori ve etiketler, arama sonuçları sıralamasının yükseltilmesine yardımcı olmaktan ziyade ziyaretçilerin web sitesinde gezinmesini kolaylaştırır. İçeriklerde ilgisiz ve çok sayıda etiket kullanıldığında arama motorları bunu manipülasyon olarak görebilir ve web sitesini arama sonuçlarında geriye atabilir. Etiket eklerken dikkatli davranmak ve sadece ilgili etiketler kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır.
WordPress SEO by Yoast
“WordPress SEO by Yoast”, SEO için yardımcı olacak bir WordPress eklentisidir. İçerik eklerken odak anahtar kelime ve meta açıklamayı eklemenizi hatırlatır, başlık ve açıklamanın uzunluğunun uygun olup olmadığını gösterir. İçerik eklerken doğru yaptığınız şeyleri ve neleri geliştirebileceğinizi görebileceğiniz bir analiz sunar.
wordpress yoast seo eklentisi
seo geliştirme
WordPress tabanlı web sitenizi ya da blogunuzu arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için bu öneriler yardımcı olacaktır.
Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU