Tıklama Oranı Arttırmak İçin Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

İlgi çeken ve anahtar kelimeyi içeren bir meta açıklaması yazdığınızda artacak olan tıklama oranı beraberinde dönüşüm oranını da arttıracaktır.
Web sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırmak için izleyebileceğiniz iki yol var. Bunlardan birincisiarama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek, ikincisiyse tıklama oranı (CTR) arttırmak. İnsanların çoğu ilkine odaklarınken ikincisi özellikle ne kadar az çaba gerektirdiği göz önünde bulundurulduğunda büyük önem taşıyor.
Tıklama oranı arttırmak için meta açıklaması yazarken kullanabileceğiniz aşağıdaki 8 madde size bu konuda yardımcı olabilir.
1. Ödemeli Reklamlar
Ödemeli reklamlar trafik çekmek için ödeme yapılması gerektiğinden tercih edilmeyebiliyor. Diğer taraftan tıklama başına ödeme konusunda öğrenilecek çok şey var.
Bazen ödemeli reklam uygulayanların sürekli olarak test ettiği gözden kaçırılabiliyor. Test ederken aslında çok fazla şey dikkate alınıyor. Bu da reklamlarının optimize edildiği anlamına geliyor.
Dahası, sadece Google Ad’e çok fazla karakter ekleyebildiğiniz için müşterileriniz için önemli olacak birçok anahtar kelime kullanabiliyorsunuz. Böylece, tıklama oranı arttıracak anahtar kelimeler sayesinde reklamlarınızdan önemli bir alabilirsiniz.

2. Organik Rakipler
Ödemeli reklamınızı uyguladıysanız işi burada bırakmayın. Organik rakiplerinizin neler yaptığına bir göz atın. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri ve ifadeleri kullandığını araştırın, vurguladıkları detayları inceleyin.
Amerika’yı yeniden keşfetmeniz gerekmiyor. Kısa bir online araştırmayla bile işinize yarayacak birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
3. Merak uyandırın
İnsanlar meraklıdır. Onların merak edeceği içerikle tıklama oranı arttırabiliriz. “Daha sonra ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz…” diyen bir metin birçok kişinin ilgisini çekecektir. Evet, bu ifadelerle çok sık karşılaşıyoruz ve artık kulağa klişe gelebiliyor ama bunun sebebi işe yarıyor olmaları.
İnsanların ilgisini çekmek için onları meraklandırmak hemen her zaman işe yarar. Siz de artık sonucu bilinen bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

4. Özellik anlatır, fayda satar
Çok sık kullanılan pazarlama stratejilerinden biri de reklamlarda önce üründen ya da hizmetten elde edilecek faydayı sunmak, ardından özellikleri anlatmaktır. Google reklamlarında işe yarayan bu strateji, meta açıklaması yazarken de faydalı olacaktır.
Müşterinizin elde edeceği faydaları sunarken ürününüzün ya da hizmetinizin özellliklerini anlatırsanız hem rakiplerinizden farklarınızı ortaya koyabilir hem de hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başarmış olursunuz.

5. Sayıları kullanın
Başlıkta sayı kullanımı tıklama oranını arttırı. Meta açıklaması da sayı içerdiği zaman başlıklar gibi tıklama oranı artışı sağlar. Daha spesifik olduğu için inandırıcılığı arttıran bu sayılar arama motoru sonuçları arasından tercih edilen olmanıza yardımcı olur.
6. Benzersiz satış teklifi
Benzersiz satış teklifiniz rakiplerinize kıyasla öne çıkmanızı sağlar. Böyle bir teklifiniz olması her açıdan sizin yararınızadır ve bu teklifi hedef kitlenize iletmeniz büyük önem taşır.
Ücretsiz nakliyattan ödüllü müdüre kadar her şey size özel bir özellik olarak tercih edilmenizi sağlar. Diğerlerinden ne kadar farklı olduğunuzu gösteren meta açıklaması sayesinde tıklama oranı arttırabilirsiniz.

7. Anahtar kelime
Dikkat çekici açıklamaların tıklama oranı arttırdığı bir gerçek. Fakat, dikkat çekicibir meta açıklamasına anahtar kelimeyi eklemeyi unutmamanız gerekiyor.
Üstelik meta açıklamasına eklenen anahtar kelimeleri Google, vurgu yaparak öne çıkarıyor. Bu daarama yapan kullanıcının dikkatini çektiği için tıklama oranlarını arttırıyor.

8. Karıştır ve eşleştir
Yukarıda yer verdiğimiz 7 maddeyi ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi doğru kombinlerle tıklama oranınızı çok daha fazla arttırabilirsiniz. 160 karaktere sığdırabileceğiniz başarılı meta açıklamaları web sitenize gelen trafiği organik olarak arttıracaktır.
SEO sürekli özen gerektiren bir konudur ve bu nedenle kendinizi sürekli geliştirmeniz başarılı olmanız için olmazsa olmazdır. Çalışmalarınızın sonuçlarını analiz edin, düzenlemelerinizi gerçekleştirin ve kendinizi geliştirmeye devam edin.

Umarız bu meta açıklaması yazma fikirleri, tıklama oranı arttırma konusunda size yardımcı olur. Unutmayın, ilgi çekici bir metin ve anahtar kelime içeren bir açıklama mutlaka işinize yarayacaktır.
Kaynak
Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

LovePlanet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Romanson Saat Fiyatları

Online Efektli Video Hazırlama Programı

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Akla Zarar Kartlar Oyunu