iPhone 6s'teki 3D Touch Nedir?

Apple, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği etkinlikte yeni dokunmatik ekran teknolojisi 3D Touch özelliğini de tanıttı. Peki 3D touch nedir?

Apple geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği etkinlikte iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini kullanıcıların beğenisine sundu.

Genel hatlarıyla iPhone 6 ve iPhone 6s seleflerine benzeseler de dokunmatik ekran tarafında farklı bir özellikle karşımıza çıktılar.

Gerçekleşen etkinlik öncesindeki genel kanı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Force Touch özelliğiyle gelebileceği yönündeydi. Fakat Apple büyük bir sürprize imza atarak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta Force Touch yerine 3D Touch özelliğinin bulunduğunu açıkladı. Peki 3D Touch nedir? Ne işe yarar? İşte bu soruların cevabı.

3D Touch nedir?
Bilindiği üzere iPhone ekranında dokunma, kaydırma ve kıstırma gibi Multi-Touch hareketlerini pekçok telefonun aksine rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyorduk. 3D Touch özelliği ile bu hareketlere Peek ve Pop hareketleri de eklenmiş oldu. Aslında 3D Touch nedir sorusunun cevabını basitçe Peek ve Pop hareketleri şeklinde vermek de mümkün. Peki Peek ve Pop hareketleri ne anlama geliyor.

Şunu hemen baştan belirtelim, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la gelen 3D Touch özelliğinin temelinde de aynı Force Touch’ta olduğu gibi basınç teknolojisi yer alıyor. Yani 3D Touch ile iPhone 6s, ekrana ne kadar baskı uyguladığınızı algılayabiliyor.

Peek ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı neticesinde bazı eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin telefonunuza gelen bir iletiye hafifçe bastıdığınızda (ki bu Peek hareketi oluyor) ön izleme yapabiliyorsunuz. Biraz daha bastırdığınızda ise (bu da Pop hareketi oluyor) maili açabiliyorsunuz.

Apple Peek ve Pop etkileşimini geniş bir yelpazeye yaymayı başarmış. Peek ve Pop hareketlerini, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın hemen hemen tüm uygulamalarında kullanabiliyorsunuz.

Peek ve Pop hareketleri, trackpad özelliğini de beraberinde getirmiş durumda. iPhone 6s ya da iPhone 6s Plus’ta klavye açıkken Peek hareketiyle Trackpad moduna geçiş yapabilir ve imlecle yazılarınızı daha rahat bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

3D Touch özelliği ile uygulamaların üzerlerine basılı tutarak hızlı erişim menüsünü açabilir ve tek bir tuşla eylemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

3D Touch nasıl çalışıyor?
3D Touch teknolojisi basit bir çalışma sistemine sahip. Ekrana bastırdığınızda, kapasitif sensörler cam yüzeyle arka aydınlatma arasındaki kısımda oluşan en ufak değişiklikleri bile eş zamanlı olarak ölçebiliyor. İşin bu kısmından sonra ise sahneye iOS çıkıyor. iOS bu ölçümleri hızlı bir şekilde kullanarak uygulanan baskıya yanıt veriyor.
iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, 3D Touch ile gerçekten rakipleriye arasında önemli bir fark yaratmış durumda.

Kaynak;


Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU