Blog Yazarları Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

Blog dünyası o kadar genişledi ki , bu dünya içerisinde yer alan bloglara göz attığınız da bir çoğunun kopyala/yapıştır mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini , bir çoğunun da bloğuna yeteri kadar özen göstermeyip ''vur gitsin'' mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini görürsünüz.

Kopyala yapıştır mantığıyla hareket eden blogculara diyecek sözümüz zaten yok , onlar üreten değil üretileni haksız bir şekilde tüketenlerdir. Bloğunu güncel tutanlara bir kaç tavsiyede bulunabiliriz.

1-Başlıklarınız Dikkat Çekici Olsun...
Makalelerinize konu başlığı belirlerken , belirleyeceğiniz başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Bloğunuzu ziyaret  eden bir çok okur ilk önce başlıklara göz gezdirir ve ilgisini çeken , kendisinde merak uyandıran başlıklara ait makaleleri okumayı tercih eder. Bu sebepten seçeceğiniz başlıklar okurlarınızın dikkatini celb etmeli ki , o makalenizi okumak istesinler...

2-Yazılarınıza Resimler Ekleyin...
Yazılarınız resimlerle süslemeniz demek okuyucunun göz zevkine hitap etmek demektir. Resimli bir yazı okunurken sıkılma riskini azaltır. Hani eskiden okuma yazma bilmez çocuklar gazetelerin , dergilerin yada kitapların sadece resimlerine bakarlar ya işte tam da bu mana da resimler yazımıza renk katar. Resimlerin çok büyük olmamasına ve yazınızın konusu ile alakalı bir resim olmasına dikkat ediniz. Yazının uzunluğuna ve muhteviyatına göre resim sayısı değişebilir.

3-Yazılarınızda Kaynak Gösterin...
Yazılarınızda bir belgeden,bilgiden,siteden,kitaptan,dergiden vs. alıntılar yapıldıysa mutlaka kaynak gösterilmelidir çünkü yazının altında kaynak gösterilmesi o makale yazarının ve sitenin hakka riayet ettiğini gösterir ki bu da çok sayıda kullanıcı için önemli bir ayrıntıdır.

4-Yazılarınızda İmla Kurallarına Uyun...
Yazılarınızda imla kurallarına uymanız okunacak bir makale için yapacağınız en büyük iyiliktir. İmla kurallarına uyulmuş bir yazıyı okumak zevkli olur. Okurlarınıza düzgün bir Türkçe ile birlikte imla kurallarına uymuş bir makale sunduğunuzda sizi bu kategoride ayrı bir köşeye oturtacaklardır. İmla kurallarına uymak blog yazarlığına verilen önemi gösterir.

5-Yazılarınızın Önemli Yerlerini İşaretleyin...
Yazılarınızın önemli yerlerini kalın yada kırmızı renkle işaretleyin. Bu yazınıza renk katacaktır. En azından okuyucularınıza önemli yerleri işaret ederek makalenizin önem arz eden kısımlarını mutlaka okumasını sağlayabilirsiniz.

6-Yazılarınızı Tüm Dünya Okuyor...
Yazılarınızı tüm dünya okuyormuş hissi ile yazmanızı tavsiye ederim zira bu zihniyette yazılan makaleler ciddi ve genel bir yapıya sahip oluyorlar. Arkadaşlarınızla konuşur gibi değilde , biraz diplomatik biraz samimi bir üslup ile yazılarınızı tüm dünyanın okuduğunu düşünerek yazınız.

İyi Bloglamalar
Profesyonel Blogger
Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Blog Yazarları İçin En Faydalı Bedava Araçlar

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?

Bayramı Adriyatik’in en güzel sahil şeridinde geçirin!

Online Efektli Video Hazırlama Programı