Blogcular Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeli?

Blog dünyası o kadar genişledi ki , bu dünya içerisinde yer alan bloglara göz attığınız da bir çoğunun kopyala/yapıştır mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini , bir çoğunun da bloğuna yeteri kadar özen göstermeyip vur gitsin mantığıyla yayın hayatına devam ettiğini görürsünüz. Kopyala yapıştır mantığıyla hareket eden blogculara diyecek sözümüz zaten yok , onlar üreten değil üretileni haksız bir şekilde tüketenlerdir. Bloğunu güncel tutanlara bir kaç tavsiyede bulunabiliriz.

1-Başlıklarınız Dikkat Çekici Olsun...
Makalelerinize konu başlığı belirlerken , belirleyeceğiniz başlıklar dikkat çekici olmalıdır. Bloğunuzu ziyaret  eden bir çok okur ilk önce başlıklara göz gezdirir ve ilgisini çeken , kendisinde merak uyandıran başlıklara ait makaleleri okumayı tercih eder. Bu sebepten seçeceğiniz başlıklar okurlarınızın dikkatini celbetmeliki , o makalenizi okumak istesinler...

2-Yazılarınıza Resim Ekleyin...
Yazılarınız resimlerle süslemeniz demek okuyucunun göz zevkine hitap etmek demektir. Resiml ibir yazı okunurken sıkılma riskini azaltır. Hani eskiden okuma yazma bilmez çocuklar gazetelerin , dergilerin yada kitapların sadece resimlerine bakarlar ya işte tam da bu mana da resimler yazımıza renk katar. Resimlerin çok büyük olmamasına ve yazınızın konusu ile alakalı bir resim olmasına dikkat ediniz. Yazının uzunluğuna ve muhteviyatına göre resim sayısı değişebilir.

3-Yazılarınızda Kaynak Gösterin...
Yazılarınızda bir belgeden,bilgiden,siteden,kitaptan,dergiden vs alıntılar yapıldıysa mutlaka kaynak gösterilmelidir çünkü yazının altında kaynak gösterilmesi o makale yazarının ve sitenin hakka riayet ettiğini gösterir ki bu da çok sayıda kullanıcı için önemli bir ayrıntıdır.

4-Yazılarınızda İmla Kurallarına Uyun...
Yazılarınızda imla kurallarına uymanız okunacak bir makale için yapacağınız en büyük iyiliktir. İmla kurallarına uyulmuş bir yazıyı okumak zevkli olur. Okurlarınıza düzgün bir Türkçe ile birlikte imla kurallarına uymuş bir makale sunduğunuzda sizi bu kategoride ayrı bir köşeye oturtacaklardır. İmla kurallarına uymak blog yazarlığına verilen önemi gösterir.

5-Yazılarınızın Önemli Yerlerini İşaretleyin...
Yazılarınızın önemli yerlerini kalın yada kırmızı renkle işaretleyin. Bu yazınıza renk katacaktır. En azından okuyucularınıza önemli yerleri işaret ederek makalenizin önem arzeden kısımlarını mutlaka okumasını sağlayabilirsiniz.

6-Yazılarınızı Tüm Dünya Okuyor...
Yazılarınızı tüm dünya okuyormuş hissi ile yazmanızı tavsiye ederim zira bu zihniyette yazılan makaleler ciddi ve genel bir yapıya sahip oluyorlar. Arkadaşlarınızla konuşur gibi değilde , biraz diplomatik biraz samimi bir üslup ile yazılarınızı tüm dünyanın okuduğunu düşünerek yazınız.

Profesyonel Blogger
İyi Bloglamalar

Yorum yapma şeklinizi seçiniz: yada

Yorumlar

 1. Özellikle son 3 madde kesinlikle çok önemli. Şunu farkettim ki günümüzde imlâ kurallarına uygun yazan blog sayısı çok çok az. Ben makale yazarken "hala" yerine "halâ" yazmaya kadar imlâya dikkat ediyorum. Ama genelde imla kuralları çok bilinmiyor. "Yapabilmek" kelimesini "yapa bilmek" şeklinde yazan çok sayıda blogger mevcut.

  Özellikle tüm dünya okuyormuş gibi yazın maddesi de önemli. Bu düşünceyle yazınca daha kaliteli oluyor.

  Son olarak bir madde de ben ekleyeyim. Yazılarınızda kesinlikle başlıkları (h1, h2 vb.) kullanın. Bir blog yazarı olduğum gibi bir okuyucu da olarak öncelikle makalede konu başlıkları ararım. Tek paragraftan oluşan yazıları okumak işkence oluyor.

  Blogunuzu takipteyim. Ayrıca paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıya yorumunla katkıda bulunduğun için ben teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Yorum yaparken konu ile alakalı ve güzel Türkçe'mizi doğru kullanarak yorum yapınız.

Profesyonel Blogger'da bu hafta en çok okunan 5 içeriğe de göz atmak ister misiniz?

Ramazan'da diş bakımınızı ihmal etmeyin

Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”na Orhan Gencebay dokunuşu

FEST’le İtalya’nın her köşesi ayrı güzel!

Bülent Ortaçgil - Bu Su Hiç Durmaz

KADIKÖY’DE 19 MAYIS COŞKUSU